PIERWSZA EDYCJA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH „INFORMATYKA ŚLEDCZA” ZA NAMI!


Otwierając pierwsze w Polsce studia podyplomowe „Informatyka śledcza” (na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku) wydawało nam się to do końca nierealne. A teraz śmiało możemy powiedzieć, że się udało! Z dumą ogłaszamy, że niemal 30 osób ukończyło pierwsze w Polsce studia z zakresu „Informatyki śledczej” (!) i zdobyło tym samym tytuł „Informatyka śledczego”.

Kilka słów o…

Jak podsumowuje Witold Sobolewski, pomysłodawca i opiekun kierunku, studia były odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku zdominowanego przez elektroniczny obieg dokumentów i wzrost liczby przestępstw popełnianych z użyciem cyfrowych nośników informacji. Dostarczyliśmy więc studentom praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu prawa i informatyki. Stworzyliśmy autorski program, który wiele razy udoskonalaliśmy i modyfikowaliśmy (nie przesypiając nocy), by jak najlepiej przekazać wiedzę naszym słuchaczom.

Zapoznaliśmy studentów z całym procesem śledczym: od aspektów prawnych, przez zabezpieczanie dowodów, analizę nośników, interpretację wyników, kończąc na raportowaniu organom zlecającym. Tak więc, w zakresie przekazywanej wiedzy znalazły się zagadnienia związane z: odzyskiwaniem danych, cyberprzestępczością, analizą dowodów, oprogramowaniem, a także bardzo ważnymi aspektami prawnymi, audytem bezpieczeństwa, czy analizą ruchu sieciowego.

Data Carving

Praktyka, eksperci i … dobra atmosfera

Staraliśmy się skupiać na praktycznym aspekcie zajęć i wykładać w jak najbardziej nowoczesnej formie i dobrej atmosferze. Co najważniejsze, ćwiczenia i wykłady prowadzili specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, eksperci w swojej dziedzinie, którzy z pasją dzielili się swoją wiedzą. Dobrze jest usłyszeć, że przyjęta przez nas forma studiów spotkała się z uznaniem uczestników:

„Studia oceniam bardzo dobrze. Zajęcia prowadzone w ciekawej i dynamicznej formie, przez doświadczoną grupę fachowców i praktyków, którym zależało by podzielić się ze słuchaczami swoim doświadczeniem zawodowym. Otrzymałem solidną dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej, dzięki której będę mógł dalej rozwijać swoje zainteresowania w dziedzinie informatyki śledczej. Dziękuję WSB oraz firmie VS DATA że powstały te studia i miałem możliwość osobiście w nich uczestniczyć. Życzę wielu sukcesów, i kolejnych równie owocnych, a może i lepszych edycji tych studiów podyplomowych na WSB”.

Prowadzone przez nas w trakcie studiów badania, pokazały, że nasza praca włożona w stworzenie i nauczanie na tym kierunku nie poszła na marne, a w efekcie końcowym studenci są zadowoleni:

„Studia są rewelacyjne. Energia, otwartość i kompetencje opiekuna kierunku i dobór mocno przemyślanych tematów sprawiają, że uważam to za jedną z naprawdę doskonałych inwestycji czasu(…)”.

„Kierunek z wielką przyszłością zwłaszcza w kontekście dnia codziennego, kiedy dowiadujemy się o kolejnych włamaniach lub wyłudzeniach danych. Sprzęt się starzeje, jest coraz tańszy i gorszej jakości, dlatego będzie potrzeba coraz więcej osób, które potrafią dane odzyskać”.

„Świetne studia, bardzo dobrze prowadzone, bardzo żałuję, że nie trwały 2 lata. Zdecydowanie zainteresowały mnie tematem i będę się rozwijać w tym kierunku”.

„Moim zdaniem bardzo fajne studia zważywszy na rosnące zapotrzebowanie np. w sektorze publicznym. Dobre praktyki, które wynieśliśmy z zajęć pozwalają na wyeliminowanie podstawowych błędów przy wydawaniu opinii dla organu czy kierownika. Osobiście uważam, że w najbliższej przyszłości duże znaczenie będzie mieć informatyka śledcza”.

 

Międzynarodowe certyfikacje

Warto zaznaczyć, że studia z „Informatyki śledczej” to nie tylko uzyskanie ”tytułu”. Dają one możliwość pozyskania międzynarodowych certyfikacji. Stanowią praktyczne przygotowanie do egzaminu Certified Computer Forensics Examiner (CCFE) organizowanego przez Information Assurance Certification Review Board (IACRB).

 

Statystycznie rzecz (studia) ujmując

Pierwsza edycja studiów utwierdziła nas w przekonaniu, że istnieje potrzeba dalszego kontynuowania kierunku. Studenci docenili walory praktyczne przekazywane wiedzy i ocenili studia bardzo wysoko(4.92/5).

92% słuchaczy podkreśliło, że najważniejsze były dla nich zajęcia praktyczne, 86% na drugim miejscu wymieniło wiedzę prowadzących, a 81% podkreśliło fakt przyjaznej atmosfery.

Przed rozpoczęciem nauki 73 % słuchaczy stwierdziła, że ich wiedza z zakresu Informatyki Śledczej jest znikoma, natomiast po zakończeniu studiów aż 92,9 % studentów oceniło ją na bardzo dobrą.

 

Przed nami

Przed nami jeszcze jedna (chyba najprzyjemniejsza) uroczystość – wręczenie dyplomów – która odbędzie się w lipcu. Postaramy się przedstawić Wam relację z tego wydarzenia. Zapraszamy też na drugą edycję studiów, którą cały czas udoskonalamy i poszerzamy o jeszcze więcej godzin praktycznych oraz laboratoriów, tak, by kierunek był dostosowany do najwyższego poziomu (bo przecież dążymy do perfekcji).

 

Przypominamy

Informatyka śledcza” to autorski program studiów podyplomowych stworzony przez ekspertów z VS DATA. Są to pierwsze takie studia w Polsce. Partnerem organizacyjnym jest Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku. Specjaliści w tej dziedzinie potrzebni są w administracji publicznej, organach ścigania oraz biznesie. Ze względu na rosnącą skalę problemu cyberprzestępczości zapotrzebowanie na tego typu ekspertów w tej chwili jest duże i będzie rosło.

Studia są skierowane do pracowników działów bezpieczeństwa firm i instytucji, osób pracujących w organach śledczych i wymiarze sprawiedliwości oraz ekspertów IT, którzy chcą specjalizować się w dziedzinie informatyki śledczej, a także osób, dla których wiedza o wykrywaniu przestępstw komputerowych będzie uzupełnieniem kompetencji zawodowych bądź poszerzeniem swojej dotychczasowej wiedzy.

Nabór na drugą edycję studiów trwa!

Zajęcia rozpoczynają się na początku października 2015 r. i trwać będą do czerwca 2016 r.

Zostało jeszcze tylko kilka wolnych miejsc!

http://www.wsb.pl/gdansk/studenci/studia-podyplomowe/kierunki/informatyka-sledcza

Partner studiów:

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
drukuj

Zgłoś utratę danych

Telefon 24h!

503 360 360Możesz zgłosić
utratę danych
poprzez formularzKLIKNIJ TUTAJ!

f