Po nutce do klucza!


po nutce do klucza

Odzyskać utracone dane to jedno, ale co w przypadku, gdy tymi danymi okazują się być… nuty zapisane na tablecie? To było wyzwanie, a w historii naszej firmy tego typu danych jeszcze nie mieliśmy.

Tablet był uszkodzony logicznie (wieczny boot’loop) – po włączeniu wyświetlał tylko logo, nie można było go wyłączyć.

Zastosowaliśmy metodę CHIP OFF. Niestety, po sprawdzeniu wylutowanej kości pamięci nie widzieliśmy widocznej partycji. Okazało się, że były one uszkodzone (dlatego tablet nie działał i nie potrafił załadować systemu Android).

Jednak nasi technicy nie poddają się tak łatwo. Wykonaliśmy odczyt binarnej zawartości kości, co pozwoliło na odzyskanie 3 partycji. Dane były spójne i w idealnym stanie. Jednak… wciąż nie było wśród nich poszukiwanych nut.

Wpadliśmy więc na pomysł, aby wypróbować działania zapisu nut na jednej z aplikacji zupełnie na innym nośniku. W wartościach hex’alnych zweryfikowaliśmy, w jaki sposób aplikacja ta zapisuje dane. Zauważyliśmy, że plik z nutami nie jest dostępny dla użytkownika (tak jak np. zdjęcia czy muzyka – nie można ich „od tak” zapisać na komputerze czy innym nośniku). Plik zapisywał się w formacie XML, który zawierał nazwy plików XML nut i przypisane do nich nazwy nadane przez usera, daty zapisania plików oraz nazwę aplikacji w jakiej wykonano/zapisano utwory.

Wyniki przekazaliśmy naszemu klientowi śpiewająco. Odzyskaliśmy ponad 200 skomponowanych utworów.

drukuj

Zgłoś utratę danych

Telefon 24h!

503 360 360Możesz zgłosić
utratę danych
poprzez formularzKLIKNIJ TUTAJ!

f